Yarım beyinle yaşanabilir mi? (nöroplastisite)

Cameron Mott isimli dört yaşındaki küçük kız nöbetler geçirmeye başlar. Durup dururken bir anda yere düşmektedir. Nöbetlerin getirdiği düşmelerden sakınmak için ailesi Cameron'a kask giydirir. Cameron'a, nadir görülen Rasmussen ensafaliti teşhisi konur. Nörologlar, bu hastalığın küçük kızı önce felce sonra da ölüme götüreceğini bilmektedirler. 2007 yılında on iki saat süren bir ameliyatla beynin hastalıklı yarıküresi çıkartılır. Peki, Cameron, yarım beyin ile yaşamına kaldığı yerden devam edebilecek midir?

Cameron, ameliyat sonrası fizyoterapi ve diğer desteklerle beraber normal hayatına döner. Cameron, okuldaki diğer arkadaşları gibi okuyup anlayabiliyor, matematik problemlerini çözüyor, müzik dinliyor hatta spor yapabiliyor.

Peki beyin, bunları nasıl beceriyor? Bu durumda beynimizin yarı kürelerinden birine ihtiyacımız olmadığı anlamı mı çıkıyor? Aslında, beynin sağlıklı yarıküresi, çıkartılan yarıkürenin görevlerini yüklenecek şekilde devrelerini yeniden tanzim etmiştir. Buna beyin plastisitesi adı veriliyor.


(Paylaşım için Erol Güldürsün'e teşekkürler.)